Facebook

YouTube

HomePolitikaIntervju s kandidatom HNS-a za gradonačelnika dr. Nenadom Panianom: Gradonačelnik koji će vam vratiti osmijeh na lice

Intervju s kandidatom HNS-a za gradonačelnika dr. Nenadom Panianom: Gradonačelnik koji će vam vratiti osmijeh na lice

panianen 1Dugoselska kronika započinje s predstavljanjem kandidata za gradonačelnika Grada Dugog Sela na predstojećim lokalnim izborima. U svakom broju donosimo intervju jednog od kandidata. Do sada su najavljene dvije službene kandidature, a jedan od kandidata je predsjednik dugoselskog HNS-a Nenad Panian čiji intervju objavljen u 607. broju donosimo u nastavku.

 

 

DK: Dugo ste aktivni u politici, a 2015. godine postali ste predsjednik HNS-a Dugo Selo. Molim Vas da se ukratko predstavite.

NP: Imam 53 godine, za što se u politici često kaže da je idealan spoj energije i iskustva. Osnovnu školu završio sam u Dugom Selu, prva dva razreda srednje škole u Križanićevoj, a druga dva u medicinskoj. Stomatološki fakultet upisao sam 1984. i završio u roku. U kolovozu 1991. godine  među prvima se javljam dragovoljno u obranu domovine te pristupam 53. Samostalnom bataljunu kao načelnik saniteta. Nakon povratka iz rata završavam staž, no zbog  razloga znanih samo tadašnjoj političkoj vrhuški nisam dobio posao u mom rodnom gradu, ali su me zato bez problema prihvatili u  Velikoj Gorici.

   Zbog posla i zasnivanja obitelji preselio sam se u Veliku Goricu, ali nostalgija za rodnim gradom ostaje  te otvaram privatnu ordinaciju u Dugom Selu. Nije mi bilo teško putovati i po dva puta dnevno na radno mjesto jer sam volio svoj posao, a radio sam ga u meni najdražem gradu na svijetu.

   Otac sam dvoje punoljetne djece, Zvonimira (23) studenta treće godine stomatološkog fakulteta i Eve (18) koja pohađa 4. razred dvojezične gimnazije u Zagrebu.

   U Dugom Selu sada živim s dr. Sunčanom Žuteković, koja je moja najveća potpora i moj najveći motivator. S nama živi i njezina kćer Dora-Nasta. Najveća mi je radost kad se svi okupimo, osmijeh na licima najmilijih nakon ručka koji često baš ja spremam za sve nas. Osim kuhanja imam pregršt hobija: vrtlarstvo, biciklizam, podvodni ribolov, bavim se humanitarnim radom, voditelj službe dentalne medicine, u upravnom sam odboru Gradske zajednice sportskih udruga, i rado se uključujem u sve društveno odgovorne projekte na području Dugog Sela.

 

DK: Vaš izbor za predsjednika HNS-a Dugo Selo došao je kad je stranka bila u svojevrsnoj stagnaciji. Kakvo je stanje sad u stranci?

NP:  U proljeće 2015 ulazim u HNS u kojem sam pronašao svoje političke istomišljenika, ali prije svega prijatelje s kojima rado provodim vrijeme i izmjenjujem mišljenja. Zbog ozbiljnosti kojom se u HNS pristupa i najmanjem detalju, dobivam priliku postaviti kvalitetno temelje gradske organizacije i započeti ozbiljan rad.   Kvalitetan rad u HNS-u biva vrlo brzo prepoznat i uključen sam u predsjedništvo županijske organizacije Zagrebačke županije. Taj kvalitetan rad vidio se na parlamentarnim izborima,  brojem preferencijalnih glasova za Anku Mrak Taritaš, s kojom sam otad postao i dobar prijatelj.

   U HNS-u se znanja i iskustva intenzivno razmjenjuju između podružnica pa su naša iskustva i ideje koristili drugi kao što smo mi koristili njihova. Također nam je značajno pomoglo i sustavno ulaganje u edukaciju unutar stranke. Edukacije su ujedno i prilike za druženje te stvaranje dobre atmosfere.  To je snaga koja nas drži na okupu.

 

DK: HNS je stranka centra, ali s prilično širokim spektrom vrijednosti koje ima u svojim programskim načelima. Kakav je Vaš svjetonazor?

NP:  Prvo da se uskladimo oko terminologije da bismo se bolje razumjeli. Pod desno smatramo konzervativizam, tradiciju, kapitalizam, dok je uobičajeno da su lijevo socijalna prava, radništvo, jednakost, a centar zapravo obuhvaća sve to, rekao bih objedinjuje sve dobro s obije strane s naglaskom na individualcu i njegovim pravima.

  Obožavam tradiciju, kajkavski jezik, moje brege, stare hiže i domaća jela, ali isto tako volim polnoćku, uskrsni krijes i bor u mojoj sobi. te volim pomagati humanitarnim organizacijama,  S druge strane  sam  pak privatni poduzetnik od 1989-te te živim kapitalizam i surovost opstanka u konkurenciji u pravom smislu te riječi..Također podupirem socijalne programe i pravedan odnos prema radnicima i poljoprivrednicima, ali isto tako zagovaram ukidanje suvišnih nameta privatnim poduzetnicima. Protivnik sam etatizma, ali se zalažem protiv prodaje nacionalnog blaga. Spoj svega toga čini me članom stranke centra.

 

DK: Što vas je motiviralo da uđete u politiku?

NP:  Kao dragovoljcu Domovinskog rata, liječniku, mladom čovjeku punom ideala o modernoj Hrvatskoj teško mi je pala podjela naroda po povijesnoj liniji. Još teže mi je palo kada sam po povratku vidio da za mene nema mjesta u rodnome gradu. Vidio sam ljude koji ni po čemu bolji od mene napreduju, bogate se i bez srama iskorištavaju moju domovinu. Bio sam ljut, rezigniran i odlučan. Nisam se mirio sa porazom i nisam to bio spreman bespomoćno gledati jer, to nije bilo ono za što sam se ja borio, ono što sam ja vidio putujući svijetom. Jedini način koji postoji za sve one koji žele doprinijeti napretku svoje ulice, svoga grada, svoje domovine je da se politički aktiviraju, pa sam i ja postao aktivan član političke stranke. Najprije HSLS-a, a kada nisam naišao na razumijevanje mojih ideja u njemu pronašao sam svoj dalji politički put u HNS-u.

 

DK:  HNS je u Dugom Selu uspio izaći iz letargije, pozicionirati se kao jaka i stabilna organizacija. Godinama ste u koaliciji sa strankama ljevice, očekujete li njihovu podršku na ovim izborima? Da li planirate predizbornu koaliciju u Dugom Selu?

NP: Prvo bih želio reći da na lokalnim izborima pobjeđuju ljudi i njihovi programi, a iz koje stranke dolaze je manje važno. Dakle spreman sam izložiti svoje ideje, koje nosim u sebi dugi niz godina i žustro ih zastupati. One jesu liberalne, one su fokusirane na gospodarstvo i imaju naglasak na unapređenju života za naše građane već sutra, dakle konkretne su. Moj svjetonazor mi kaže da mogu pregovarati sa svima, nisam opterećen ni ljevicom ni desnicom, već samo time da želim oko sebe okupiti ljude koji žele i znaju izvući naš grad iz stagnacije. To je sigurno razlog zašto smo pravi politički centar, zašto možemo koalirati sa svim strankama i ljudima. Bez ekstremizma ili neukusnih politikanata uvijek je lakše naći ljude s kojima možete postići zajednički jezik. Lokalni izbori su po tome posebni, pogotovo u malim sredinama kao što je naša gdje se svi poznajemo. Ranom najavom kandidature za gradonačelnika jasno smo dali do znanja da želimo voditi promjene te primamo sve koji nam se žele pridružiti u pozitivnim promjenama za naš grad.

   Razgovor sa građanima je pokazao da ideja kojom se vodim u kandidaturi za gradonačelnika ne iskazuje moju stranačku pripadnost nego mene kao osobu, borca za svakog poštenog građanina bilo koje stranačke boje.

   Stoga pozivam sve one koji iskreno vole ovaj grad, gdje su izgradili svoj dom, podigli svoju obitelj i ostvarili radno mjesto da se pridruže ideji napretka i znanja kako upravljati gradom.

 

DK: Kakav program nudite biračima?

NP: Program je izuzetno ambiciozan pa bi se nekima mogao učiniti neostvariv, no ja sam po prirodi optimist, puno tražim od sebe i ljudi oko sebe. Znam da je to što nudim ostvarivo, no svi ćemo morati zapeti, a rezultati će onda doći.   Neću o osnovnim civilizacijskim dosezima kao što su kanalizacija ili vodovod, jer to danas mora imati paniansvako mjesto i izvedivo je ako se stvari postave sustavno s jasnim ciljevima i terminskim planom. Grad Dugo Selo vidim kao centar turizma istočnog dijela Zagrebačke županije i grada Zagreba,  s posebnim naglaskom na zdravstveni, ruralni i sportski. 

Vojarna kao centar zdravstvenog turizma, Martin breg ruralnog, a naši uspješni klubovi uz izgradnju hotela sa potrebnim sadržajima, kao centar sportskog turizma. A onda od toga mogu živjeti sva naša okolna naselja. Ovakvi sadržaji će otvorit nova radna mjesta i naši ljudi neće više morati trbuhom za kruhom u inozemstvo. Ali zamislite i nekog Nijemca koji je kod nas došao zbog zdravstvenog turizma, on će ovdje ostati i nekoliko dana i u tom periodu ga zanima sve što je u našoj okolici što će rezultirati bogaćenjem ponude i sadržaja i novim investicijama ne samo u centar grada već i u naša okolna naselja. Možda mi tako ne razmišljamo, ali nekome tko dođe iz Frankfurta je jako zanimljiv seoski turizam, da kupi povrće od naše kumice ili da proba naš odličan fiš. 

Naravno, moramo staviti u višu brzinu i po pitanju većih infrastrukturnih projekata. Komunalna izgradnja nakon izgradnje nadvožnjaka dobiva sasvim drugu dimenziju. Atraktivnost južnog dijela dobiti će na značaju, stoga izgradnja obilaznice od Dugolazine do Andrilovca ima prioritet. Isto tako i sasvim nova prometnica prema Graberskoj ulici kroz vojarnu jugozapadnim obroncima Martin brega. Izgradnja novog sastajališta naših umirovljenika i branitelja, te nova zgrada sveučilišta mi također spadaju u najviše prioritete. Također prepoznajem i znatan broj manjih projekata koji su zapravo komunalne akcije, pod čim podrazumijevam povećanje broja parkirnih mjesta, novu regulacija prometa u centru, asfaltiranje ulica, jer sramotno je da smo već duboko ušli u 21. Stoljeće, a dio stanovnika   dolazi do svojih domova kroz  blatne ulice. Građani Martin brega nisu građani drugog reda, grad im mora pružiti sve komunalne servise koji bi morali biti standardni. Pa nalazimo se na svega 20 minuta od Zagreba.

Sufinanciranje specijalističko-konzilijarne službe pri Domu zdravlja. Mogućnost koncesijske ambulante obiteljske medicine na području Ostrne. Preventivni pregledi rizičnih skupina stanovništva i branitelja.

 Pomaganje kroz dodatne stipendije talentiranim učenicima i studentima, te mladim inovatorima i poduzetnicima. Vjerujte da je ovo samo mali dio programa koji je pomno prostudiran uz iskustvo u razgovoru s građanima, u gradskom vijeću, sa profesionalcima u svojim granama. Svaka stavka ima svoju podlogu.

 

DK: Smatrate li da vi i vaša stranka imate dovoljno potencijala za ostvarenje ovakvog programa?

NP: Smatram da grad Dugo Selo i njegovi žitelji imaju veliki  stručni potencijal, a zadatak gradonačelnika je da stvori uvjete da on dođe do izražaja. Tim koji okupljam oko sebe je već sada odličan. Ta pozitivna atmosfera koja se stvara daje mi nadu da ćemo ostvariti naše projekte. Imam tu sreću da poznajem širok krug izvrsnih pojedinaca koji nam pomažu u izradi programa i koji su jedva čekali priliku da uz nekog koji ih ne pita za politički stav, nego ih moli za pomoć u znanju, pokažu kako se stvarno radi i kako ništa nije nemoguće, ako se stvari postave na zdrave noge i uklone prepreke u našim glavama. Obećajem građanima Dugog Sela da ću okupiti ljude koji će kao i ja raditi svim srcem i znanjem za dobrobit našeg grada.

Najave događanja

Svibanj 2017
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Tečajevi POU Dugo Selo

Go to top