________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Učenici drugih razreda OŠ Stjepan Radić, matične i područne škole, 5. studenog 2024., posjetili su grad Zagreb. Po dolasku, uputili su se sa svojim učiteljicama u Zagrebačko kazalište lutaka gdje su pogledali lutkarsku predstavu prema djelu Hansa Christiana Andersena „Ružno pače“. Emotivno topla predstava o pačetu koje se izlegne na seoskom dvorištu i ne pripada nikome, jer ga svi osuđuju i odbacuju zbog izgleda, oduševila je zaista sve, a učenici su uživali u scenskoj izvedbi poznate bajke.

Ružno pače na kraju izraste u prelijepog labuda koji nosi snažnu poruku o prihvaćanju različitosti i nužnoj toleranciji prema svima i svakome, bez obzira koliko on ili ona bili drugačiji od ostalih.

Nakon predstave, učenici su prošetali prelijepim Trgom kralja Tomislava, promatrali uređeni park i arhitekturu okolnih zgrada našega glavnog grada kao i spomenik prvom hrvatskom kralju, a potom se uputili na Glavni željeznički kolodvor. Na kolodvoru su promatrali vlakove u dolasku i odlasku, prošetali peronima, čitali opće informacije, imali priliku razgovarati s blagajnicom i vidjeti putnu kartu, čitali redove vožnje i navodili najpopularnije relacije koje su zamijetili na informacijskim pločama kolodvora. Učenici su prošetali do stare parne lokomotive, izložbenog primjerka koji se također nalazi na kolodvoru. Iznenadio ih je podatak da je to najstarija parna lokomotiva koju Hrvatske željeznice čuvaju u svome fundusu te je zato i postavljena. Crna "stogodišnja parnjača", takozvana "Katica", parna je lokomotiva iz 19. stoljeća, a učenici su pročitali godinu proizvodnje-davnu 1891. godinu. Jako im je bilo zanimljivo vidjeti lokomotivu tako staru, a tako očuvanu.

Bio je to jedan zanimljiv, veseo i poučan odlazak u Zagreb za učenike drugih razreda OŠ „Stjepan Radić“.

                                             Tekst i fotografije: učiteljica Danijela Knežević

  • 11
  • 22
  • 33
  • 44
  • 55
  • 66