Uoči Dana Općine Brckovljani, u općinskoj vijećnici predstavljena je monografija „Škola, to su ljudi“, koja obuhvaća povijest školstva općine od samih početaka do danas. Kompleksna knjiga, plod višegodišnjeg rada, nastala je na inicijativu bivšeg ravnatelja OŠ „Stjepan Radić“ Božjakovina, danas u mirovini, Jure Miškovića uz doprinos brojnih autora.
„Ideja je potekla još 2010. kada je izašla prva monografija. Pandemija korona virusa je spriječila izdavanje 2020., ali danas je ispunjenje naših očekivanja pred nama“, istaknuo je Mišković. Ranije su izdane monografija "185 godina školstva u Lupoglavu" i "20 godina OŠ Stjepan Radić".
Različite su škole djelovale na općinskom području – od prve lupoglavske osnovane davne 1831. godine, pučke u Brckovljanima, gospodarske škole za seoske domaćice, srednje vrtlarske škole u Božjakovini, zidarske škole te raznih edukativnih tečajeva – vincilirski, voćarski, mljekarski… do danas odnosno zadnjih 30 godina rada moderne ustanove, matičnog i područnog objekta. Knjigu, punu slika i fotografija, zaokružuju sjećanja bivših učenika.
Veliku potporu ovom izdanju dala je Općina Brckovljani čiji su predstavnici, načelnik Tihomir Đuras i predsjednik Općinskog vijeća Stjepan Vinojčić, čestitali na iznimnom radu. „Ova monografija ima veliki značaj i bit će dragocjena za sve koji žele znati povijest našeg školstva“, kazao je Đuras.
Sadašnji ravnatelj Ivan Jukić priznao je kako je bilo izazovno nastaviti projekt nakon prekida: „Nismo stali, okupili smo tim predanih i kreativnih ljudi. Nadamo se i vjerujemo kako će buduće generacije znati cijeniti ovu vrijednost, jer to ova knjiga zaista jest.“
Glavna urednica, Ivana Mijatović, danas knjižničarka u OŠ Josipa Zorića, objedinila je sav prikupljeni materijal, kojeg je počela skupljati s knjižničarkom Ivanom Kosko. „Puno je autora i suradnika sudjelovalo, uložilo mnogo truda i vremena. Tri godine smo prikupljali materijal“, istaknula je Mijatović uputivši zahvalu svima koji su dali svoj veliki obol.
Složen proces prikupljanja i povezivanja povijesnih podataka i fragmenata opisao je jedan od autora, ravnatelj Gradske knjižnice Predrag Topić. Viša kustosica Hrvatskog školskog muzeja Branka Manin, koju s autorskim timom veže odlična suradnja, naglasila je važnost knjige kao izvora za buduća istraživanja.
Program promocije glazbom su upotpunile učenice Lana Šušnja, Matea Skočibušić i Doris Butorac, uz pratnju učiteljice Ksenije Knapić. Monografija je dostupna u OŠ Stjepan Radić, a može se naći i na policama Gradske knjižnice Dugo Selo.amš