Europa je na udaru ciklone Boris, a diljem Hrvatske pada obilna kiša i ponegdje puše snažan vjetar. Sljedećih dana očekuju se vrlo visoki vodostaji Mure, Drave i Dunava s ulaskom u mjere obrane od poplava. Noćas oko ponoći došlo je do izlijevanja rijeke Save iz korita u inundacijski prostor između nasipa na području Zagreba. Vodostaji rijeke Save u Zagrebu dosegnuli su najvišu razinu jutros u 8 sati (+261 cm) što je još uvijek za metar niže u odnosu na razinu pri kojoj se proglašavaju redovne mjere obrane od poplava.
Vodostaji na našem području Sava-Rugvica, Črnec, Lonja, Zelina-Božjakovina
Tomislav Novosel iz Hrvatskih voda za Dnevnik je rekao da Zagrebu i okolici ne prijeti nikakva opasnost što se tiče rijeke Save.
U protekla 24 sata pale su znatne količine kišnih oborina na području Hrvatske. U Gorskom kotaru i Lici u prosjeku je palo 60-100 mm, u Istri i Kvarneru 30-60 mm, u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj 40-60 mm. Najmanje kiše palo je na istoku Hrvatske i u Dalmaciji. Najviše kiše zabilježeno je na postaji Božava na Dugom otoku (čak 230 mm), prioćavaju Hrvatske vode o prognozi i stanju vodostaja.
Još veće količine pale su u Republici Sloveniji (u prosjeku 80-100 mm). Na slivu rijeke Une u BiH palo je u prosjeku 40-60 mm.
Ove pale oborine utjecale su na porast vodostaja, ali još uvijek ne do razina za proglašenje mjera obrane od poplava.
Olakotne okolnosti zbog kojih nije došlo do još značajnijeg porasta vodostaja u Hrvatskoj:
- Prije ove kišne epizode svi vodostaji na svim vodotocima u Hrvatskoj bili su niski i vrlo niski
- Tlo još uvijek nije bilo u potpunosti zasićeno vodom pa je imalo dosta veliku mogućnost upijanja palih oborina
Svi vodostaji u Hrvatskoj trenutno su ispod razina za proglašenje mjera obrane od poplava.
Noćas oko ponoći došlo je do izlijevanja rijeke Save iz korita u inundacijski prostor između nasipa na području Zagreba. Vodostaji rijeke Save u Zagrebu dosegnuli su najvišu razinu jutros u 8 sati (+261 cm) što je još uvijek za metar niže u odnosu na razinu pri kojoj se proglašavaju redovne mjere obrane od poplava.
Prema trenutačno raspoloživim hidrološkim modelima, danas u kasnim večernjim satima vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu očekuju se na razini od oko +500 cm što je za 2 metra niže u odnosu na razinu za uvođenje redovnih mjera obrane od poplava na području Karlovca.
U iduća 3 dana u Hrvatskoj se očekuje pretežno oblačno povremeno s kišom, ali ipak u dosta manjoj mjeri nego u protekla 24 sata.
Mura, Drava i Dunav
Velike količine oborina koje su u proteklom razdoblju pale na slivnom području susjednih uzvodnih država uzrokuju povećanje protoka rijeka te se u narednim danima očekuju vrlo visoki vodostaji Mure, Drave i Dunava s ulaskom u mjere obrane od poplava.
Tijekom ponedjeljka 16.9.2024. vodostaji rijeke Mure očekuju se na razinama pola metra nižima u odnosu na rekordne vodostaje iz kolovoza prošle godine.
Rijeka Drava će se izregulirati u mnogobrojnim dravskim akumulacijama tako da na Botovu očekuju protok od oko 1.800 m3/s tijekom utorka 17.9.2024.
Vodostaji rijeke Dunav na ulaznom profilu u Hrvatsku kod Batine tijekom idućeg tjedna mogli bi dosegnuti razine od oko +700 cm. Potrebno je naglasiti da ovako visoki vodostaji rijeke Dunava nisu zabilježeni od lipnja 2013. godine.
Što se tiče prognoze DHMZ-a, kiša nastavlja padati, a Zagrebačka regija sutra je u žutom odnosno vrijeme je potencijalno opasno.
Prognozira se jak sjeverozapadni vjetar, na udare i olujan, osobito na sjeveru. Najjači udari vjetra > 65 km/h
BUDITE NA OPREZU zbog krhotina koje lete nošene jakim vjetrom. Mogući su lokalizirani prekidi u aktivnostima na otvorenom.