U centru Dugog Sela, danas se održava Maker Faire, u organizaciji dugoselske udruge MachLab. Prvi je to ovakav sajam na našem području iz segmenta znanosti, tehnologije i umjetnosti. Kako opisuju organizatori, Maker Faire je skup fascinantnih, znatiželjnih ljudi koji uživaju u učenju i koji vole dijeliti ono što mogu učiniti. Od inženjera, umjetnika, znanstvenika do majstora, Maker Faire je mjesto na kojem će ti “makeri” pokazati hobije, eksperimente, projekte.
„Ovo je sajam za tehničku i likovnu kulturu i rukotvorine, prvi takav sajam na području našeg grada i Županije. Uz poštivanje epidemioloških mjera, izlaže 6 izlagača. Svatko od njih ima raznovrstan i zanimljiv sadržaj. Izlažu OŠ Rugvica, FabLab Hrvatska, Robokacija, Strojarska tehnička škola Fausta Vrančića i mi, organizatori, MachLab“, izjavio je Mateo Miličević predsjednik udruge.
Sajam se održava pod pokroviteljstvom Grada Dugog Sela i Gradskog vijeća. Izlagače i posjetitelje pozdravio je gradonačelnik Nenad Panian. „Naša jedna od najmlađih udruga MachLab, dečki koji su doista uporni u onom što rade, dovode nove tehnologije-robotiku, modelarstvo, 3 D printanje… Zanimljivo je da je došlo jako puno malih, ali tu su i odrasli koje ovo zanima. Kao što znate, Srednja škola Dugo Selo je centar izvrsnosti za robotiku. To ćemo još više poticati. Imat ćemo i češće ovakve susrete, mladih robotičara i inovatora, a želja je da u budućnosti imamo i veliki festival tehnoloških dostignuća.“
Sve do 18 sati na sajmu se mogu razgledati zanimljive prezentacije na izložbenim štandovima, a posjetitelji, veliki i mali, aktivno sudjelovati u 3D printanju i modeliranju, programiranju, upravljanju robotima…



