Dragi sugrađani,
zbog čestih vaših upita, a na osnovi relevantnih epidemioloških podataka, broj novooboljelih sugrađana na našem području je zabrinjavajući. U posljednjih mjesec dana taj je broj vrlo visok: ukupno 447 novooboljelih od kojih značajan broj s teškim zdravstvenim i smrtnim posljedicama. Epidemiološkom obradom na području Dugog Sela nije uočeno veće žarište unatrag dva tjedna. Veći rizici dolaze i dolazit će i ubuduće od raznih okupljanja radi zabave (privatne proslave, druženja, kafići, klubovi…), te sportskih i vjerskih okupljanja. Pošto su naši sugrađani tokom proteklih četiri tjedna počeli ozbiljnije shvaćati situaciju i primjenjivati nošenje maski, a mjere ograničenja okupljanja su se postrožile, treba i nadalje inzistirati na striktnom pridržavanju svih propisanih mjera osobne zaštite.
Te mjere: nošenje maski, održavanje fizičke distance, higijene, prozračivanja stambenog prostora i drugo - ostaju najvažnije aktivnosti, a roditelje i ukućane potičemo da pažljivim nadzorom u obitelji što prije otkriju moguće respiratorne simptome u djece ili članova obitelji - u tom slučaju svi ostaju kod kuće do dolaska nalaza testiranja na COVID-19, koje treba što prije provesti kod barem jednog člana.
Stoga molimo građane da ne sudjeluju u sportskim, zabavnim i drugim okupljanjima na kojima se u zatvorenom prostoru okuplja više ljudi na jednom mjestu.
Posebno molimo poslodavce, udruge i druge subjekte da postupaju striktno po propisanim mjerama u ranom otkrivanju oboljelih u njihovoj sredini i njihovoj izolaciji od zdravih (kontrola zdravstvenog stanja prilikom dolaska na posao, mjerenje temperature, praćenja respiratornih pojavnosti i ostalog). Time ćemo značajno spriječiti da opadne broj radno aktivnog stanovništva koje mora stjecati dohodak i plaćati doprinose za normalno funkcioniranje društva.
Apeliramo na trgovačke lance i sve uslužne i druge djelatnosti da se strogo pridržavaju propisanih mjera i sprječavanja ulaska većeg broja ljudi u prostor poslovanja od propisanih normativa. Najavljujemo još strože inspekcijske i policijske kontrole i stroge kazne protiv svih prekršitelja.
Stožer CZ svakodnevno objavljuje na portalu Dugoselske kronike (https://www.dugoselska-kronika.hr/) kao i na Zabavnom radiju najnovije obavijesti i podatke o stanju na našem i širem prostoru.
Dragi sugrađani, isključivo je na svima nama da svojom disciplinom i humanošću poštujemo sve propisane mjere zaštite. To je jedini način kako ćemo spriječiti širenje ove bolesti i na koncu dovesti do njezinog povlačenja. Vjerujući u bolje sutra budimo dostojni branitelji naših obitelji, grada, države i čitave civilizacije, jednako onako kako smo to bili legendarne 1991. godine, kada smo pobijedili u slavnom Domovinskom ratu. Opet sam stao na vaše čelo kao i te slavne godine, na što sam neobično ponosan. Napustio sam svoj miran umirovljenički život i u poznim godinama kao rizična skupina građana, priključio se našoj mladosti u ovim teškim trenucima opstojnosti, boreći se svojim stečenim znanjima i iskustvom iz brojnih odgovornih životnih zadaća, sve za bolje sutra svih nas. Sve to činim za dobrobit mojih i vaših unuka i svih građana ovoga prekrasnog mjesta. Stoga tražim vašu pomoć da ovu pošast prevladamo bez velikih gospodarskih i zdravstvenih šteta. To jedino ovisi o svima nama.
U ime svih članova Stožera Civilne zaštite i čelništva Grada srdačno vas pozdravljam,
Zamjenik gradonačelnika,
ratni zapovjednik 53. dugoselskog bataljuna ZNG
i načelnik Stožera CZ Grada Dugog Sela
Nikola Tominac



