Danas se na području cijele države obilježava Nacionalni dan hitne medicinske službe, no ove godine izostaje javna komponenta obilježavanja koja je svih prethodnih godina pratila ovaj dan, kao što je bila javna demonstracija tematskih vježbi te komunikacija i informiranje građana na terenu.
Zbog epidemiološke situacije djelatnici hitne medicinske službe svoj Dan obilježili su videokonferencijom s ravnateljicom Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i načelnica Kriznog stožera Ministarstva zdravstva prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med., kojoj su se pridružili ministar zdravstva prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med. i pomoćnik ministra unutarnjih poslova i zamjenik načelnika Stožera civilne zaštite RH Damir Trut te prigodnim obraćanjem čestitali svim Hitnjacima njihov dan.
Između ostalog, istaknuti su sljedeći podaci (prenosimo podatke službenog priopćenja HZHM-a) - ukupno 4.047 djelatnika HMS-a svakodnevno skrbi o građanima u trenucima kada im je izravno ugrožen život ili teško narušeno zdravlje. Prema podacima Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu tijekom 2019. godine djelatnici izvanbolničkog HMS-a imali su preko 348.000 intervencija na terenu i 424.000 intervencija u ambulantama HMS-a, dok su djelatnici bolničkog HMS-a zbrinuli gotovo 600.000 pacijenata što ukupno čini gotovo milijun i pol intervencija. U proteklih mjesec dana, izvanbolnički HMS imao je 42.607 intervencija, od čega se 4.694 odnose na intervencije i prijevoze vezane za sumnju na bolest COVID-19, osobe u samoizolaciji i potvrđene slučajeve COVID-19. U istom tom razdoblju bolnički HMS zbrinuo je gotovo 5.000 pacijenata čije je zdravstveno stanje upućivalo na infekciju COVID-19. Uz hitne pozive, medicinski dispečeri zaprimili su i 25.966 nehitnih poziva te pozivatelje savjetovali što učiniti i kome se obratiti za pomoć kako bi poboljšali svoje zdravstveno stanje. Ovi podaci ukazuju na veliku odgovornost djelatnika izvanbolničkog i bolničkog HMS-a koji su prva i najvažnija karika u lancu zbrinjavanja hitnih pacijenata i odgovora zdravstvenog sustava.
Dugoselska Ispostava Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije također bilježi značajan broj hitnih intervencija, ali i intervencija vezanih uz infekciju COVID-19. Kako nam je pojasnila voditeljica Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije Ispostave Dugo Selo dr. Marija Živković Marić, tim dugoselske hitne službe cijelo vrijeme obavlja sanitetski prijevoz pacijenata upućenih na testiranje, prijevoz pacijenata na hospitalizaciju, ali i intervencije sa sumnjom na infekciju COVID-19. S današnjim datumom naše područje bilježi 16 potvrđenih slučajeva COVID-19, među kojima je jedan izliječen i na žalost jedan smrtni slučaj. Cijelo područje triju jedinica lokalne samouprave - grada Dugog Sela, općine Brckovljani i općine Dugo Selo pokriva 1 tim hitne pomoći (jedan liječnik, 1 medicinska sestra/tehničar, vozač i vozilo), a po potrebi, ovisno o hitnosti slučaja, pokrivaju i susjedna gradska i općinska područja. Stoga ovim putem dr. Živković Marić poziva sve građane na strpljenje i toleranciju prilikom intervencija, s obzirom da jedan tim pokriva široko područje. Isto tako bitno je da građani dispečerima, prilikom poziva, odgovore na sva postavljenja pitanja jer odgovori timovima hitne pomažu da se do dolaska na intervenciju na adekvatan način pripreme i opreme – pitanja se postavljaju s razlogom, naglašava dr. Živković Marić.
Također na kraju voditeljica dugoselske Ispostave ističe njihovu aktivnu ulogu u članstvu Stožera civilne zaštite Grada Dugog Sela s kojim u trenutnim zadanim uvjetima čvrsto i često surađuju, dok s druge strane predsjednik Stožera civilne zaštite Grada Dugog Sela ovim putem svim djelatnicima hitne medicinske službe upućuje čestitke povodom njihovog Dana te im se u ime Stožera zahvaljuje na svoj dosadašnjoj suradnji, kao i na svakodnevnom uspješnom, nesebičnom i predanom zbrinjavanju hitnih pacijenata.
Povodom Nacionalnog dana hitne medicinske službe djelatnici dugoselske Ispostave ZHMZŽ-a organizirali su simboličnu pokaznu vježbu u vrijeme infekcije COVID-19 koju su snimili i objavili na svojem profilu društvenih mreža, odnosno na Facebooku, uz malu dozu humora i optimizma. Pogledajte…
I.G.O.



