Izložba, koja je utemeljena na istoimenoj knjizi iz 2021. godine, prikazuje doprinos Nijemaca i njihovih potomaka u razvoju znanosti, umjetnosti, medicine i drugih područja u Hrvatskoj. Autor Goran Beus Richembergh naglasio je važnost očuvanja spomena na te ljude i događaje
U dugoselskom Kulturno-informativnom centru večeras je otvorena dokumentarna i dvojezična izložba "Nijemci u Zagrebu i okolici kroz stoljeća" autora Gorana Beusa Richembergha, predstavnika njemačke nacionalne manjine u Zagrebačkoj županiji. Izložba je organizirana u okviru manifestacije "Dani njemačke kulture u Zagrebačkoj županiji" i u čast nadolazećeg Dana Grada Dugog Sela, a organizira se uz pomoć Turističke zajednice Grada Dugog Sela i gradonačelnika Nenada Paniana. Suorganizator izložbe je Njemačka zajednica – Zemaljska udruga Podunavskih Švaba iz Osijeka, dok su pokrovitelji Zagrebačka županija, Grad Zagreb, Veleposlanstvo SR Njemačke, gradovi Samobor i Velika Gorica.
Prvi je to dio istoimenog projekta, temelji se na autorovoj knjizi/monografiji izdanoj 2021. godine, uz financijsku potporu Veleposlanstva SR Njemačke u Zagrebu, navela je uvodno direktorica TZ-a Karmela Vukov Colić dok je izložbu otvorio Mato Čičak, predsjednik Skupštine Zagrebačke županije. Istaknuo je kako Županija podupire aktivnosti svojih nacionalnih manjina i ovakve projekte iz segmenta kulture te najavio povećanje potpora. Zadovoljstvo postavljanjem izložbe izrazili su i Ivan Rittig, predsjednik Zajednice Nijemaca u Hrvatskoj, te Igor Kolman, savjetnik za politiku i medije Veleposlanstva SR Njemačke u Zagrebu. U ime grada domaćina, posjetitelje je pozdravila zamjenica gradonačelnika Dugog Sela Jasminka Kokot Bambić spomenuvši doprinos ljudi njemačkog porijekla i na ovom području.
Kako je pojasnio sam autor, ovdje su prikazane informacije o njemačkoj nacionalnoj zajednici u Hrvatskoj kroz 800 godina, s naglaskom na Zagreb i okolicu. Na 25 informativnih panoa, kronološki i tematski, izložba prati povijest njemačke manjine te prikazuje likove koji su doprinosili znanosti, arhitekturi, umjetnosti, medicini i drugim područjima. Tekstove prati više od 120 fotografija i ilustracija, a Muzej Grada Zagreba je osigurao oko 20 fotografija specifično za ovu izložbu. U Hrvatskoj živi oko 3.000 Nijemaca, iznio je te naglasio važnost multikulturalne identitetske osnove. Izložba se sastoji od dvije faze, cilj joj je očuvati uspomenu na ljude i događaje koji su ostavili neizbrisiv trag u povijesti Hrvatske, a bili su Nijemci ili njemačkog porijekla. Također je istaknuo kako su nakon 2.svjetskog rata ti ljudi bili žrtve kolektivne krivnje.
Pozvao je prisutne i na radionicu adventskih običaja, većina njih potječe upravo iz Njemačke, koja će se održati 4. prosinca. U glazbenom dijelu otvorenja nastupile su učenice Glazbene škole Zrinka Biočić i Lorena Rozić. Izložba je bila predstavljena u Zagrebu, Siraču, Velikoj Gorici, Samoboru, Berlinu, Osijeku i Vukovaru, a u Dugom Selu razgledati se može do 13. studenoga.amš



