„S proračunom koji je dosta velik za 22.000 stanovnika vi možete napraviti stvarno puno i bez da sanjate. Ovo što vi radite je posao. Radite ga dobro i odgovorno, ljudi to vide. Koristite svaki euro iz europskih fondova. Držite do toga da ih koristite na pošten način, kako i treba, da odolite izazovima, kojima, nažalost, mnogi podliježu. Već sutra tih novaca neće biti. Što zbog toga što ćemo biti nešto razvijenija zemlja pa ćemo biti i manje kvalificirani za tu vrstu pomoći, ali i što zbog toga što Europska unija nije zamišljena kao transfer-fond u kojem bogati cijelo vrijeme daju puno novaca manje bogatima, u toploj nadi i želji da ti manje bogati u bogatstvu prestignu njih. Ovaj novac koji nam stoji na raspolaganju treba do zadnjeg eura iskoristiti koliko god je to moguće jer sutra ga neće biti. Ali će biti Hrvatske“, poručio je predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović na današnjoj svečanoj sjednici Gradskog vijeća povodom Dana Grada Dugog Sela.
Također predsjednik se složio s gradonačelnikom da „u svojoj zemlji mi bi trebali biti gazde te ju kao gospodari mjeriti i rezati prema vlastitoj slici i vlastitim željama i preferencijama“, dodajući kako danas u Hrvatskoj živi milijun ljudi manje nego ’91. godine, kada je bila napadnuta i kada ju je branilo malo dobrih ljudi. „To je jedna nezgodna situacija, ali nije tragedija. S time se ljudi nose, idu dalje, napreduju, bore se za sebe u konkurenciji koja je žestoka i ne pita za nas“, naglasio je predsjednik Milanović zaključujući kako se „jedino mi pitamo, samo mi brinemo i skrbimo i samo nama je stalo do ove zemlje“.
Današnjoj proslavi Dana Grada Dugog Sela i svečanoj sjednici Gradskog vijeća održanoj u Gradskoj sportskoj dvorani nazočili su također zamjenik župana Zagrebačke županije i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Ervin Kolarec, načelnik Općine Rugvica i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Mato Čičak i gradonačelnik Grada Svete Nedelje i zastupnik u Hrvatskom saboru, ispred gradova Zagrebačke županije Dario Zurovec, konzul Republike Kosovo u RH, počasni konzul Republike Moldavije u RH, te brojni gradonačelnici i načelnici jedinica lokalnih samouprava – Svetog Ivana Zeline, Vrbovca, Zaprešića, Samobora, Ivanić Grada, Novske, Biograd na moru, Jastrebarsko, općinea Brckovljani, Gradec i Dubrava. Sjednicu su također pratili brojni predstavnici institucija, ustanova, agencija, trgovačkih društava, političkih stranaka, udruga i drugih. Svima njima kao domaćini obratili su se predsjednik Gradskog vijeća Grada Dugog Sela Krunoslav Blažinović i gradonačelnik Nenad Panian. Tom prilikom prikazan je i video prilog „Od Martinja do Martinja“ u kojem su okupljeni upoznati s uspješno realiziranim razvojnim projektima tijekom godine dana, kao i svim prethodnim koji su učinili ovaj gradić nadomak metropole sve poželjnijim mjestom za preseljenje i ugodno življenje.
„Od prvog spomena 1209. godine Zemlja svetog Martina konstantno mijenja svoju vizuru, raste i mijenja se, da danas Grad Dugo Selo slovi kao vodeći grad u Hrvatskoj po vitalnom indeksu što pokazuje da smo više nego poželjna sredina za mlade obitelji. Grad djece, mladih, obitelji, ali i grad tradicije duge 814. godina“, poručio je predsjednik GV Blažinović.
Gradonačelnik Dugog Sela Nenad Panian zahvalio se predsjedniku RH, svim gostima na dolasku i svesrdnoj podršci Gradu tijekom proteklog razdoblja.
„Naš mali grad želim da bude primjer svim drugim manjim gradovima – da se može. Bez politikantstva i politike. Jedini nam je zadatak spasiti ovo što imamo. Na nama koji smo ostali doma velika odgovornost da kod naše djece usadimo ljubav prema zemlji, domovini. Možemo im dati škole, radna mjesta, i novce, ali ako ne skupimo glave i ne shvatimo da smo poseban narod i prekrasna zemlja tada se ništa neće promijeniti“, poručio je gradonačelnik. Naglasio je također kako je „Grad je povećao proračun 4 i pol puta zahvaljujući svima nama koji smo shvatili da moramo potegnuti i napraviti zajedno. Što će biti sljedeće godine – imam viziju, ali ne samo našeg kraja, već i susjednih, i Rugvice, i Brckovljana i Zeline. Još samo da pomognemo gradu Zagrebu. Zajedništvom možemo dalje. Uz pomoć Zagrebačke županije realizirat će se treće osnovna škola, a za četvrtu školu već otkupljujemo zemljište. Moramo se spojiti nogostupom s Rugvicom. Demografska studija je naručena, zelena strategija je završena; potpisani su ugovori za 12 pogona, tvornica, skladišta; potreban je još jedan vrtić, Vatrogasni muzej u Leprovici i još ponešto“, naveo je na kraju neke od ciljeva u narednom razdoblju gradonačelnik Panian.
Izaslanik predsjednika Sabora RH i načelnik Općine Rugvica Mato Čičak posebne čestitke uputio je Gradu i gradonačelniku zbog svega što radi za najmlađu populaciju, djecu i mlade. „Sve što ste napravili po pitanju vrtića, posebice izgradnje novog vrtića u Ostrni te u drugom dijelovima grada – to je glavna zadaća nas načelnika i gradonačelnika. Nadamo se još mnogim vrtićkim objektima koji će se izgraditi putem NPOO-a, osobito trećoj školi u Dugom Selu u kojoj će svoju pomoć zasigurno dati Zagrebačka županija, ali i Vlada RH. Puno je prilika pred nama, moramo dobro projektirati što vi svakako dobro radite. Time ćemo stvarati još ljepši dugoselski kraj u koji ulaze i Općina Rugvica i Općina Brckovljani“, kazao je Čičak posebno se zahvalivši dugoselskim vatrogascima na velikoj pomoći u kolovozu ove godine kada je rugvičkom kraju prijetila poplava.
Zamjenik župana Zagrebačke županije i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Ervin Kolarec posebno je istaknuo kako se „grad ubrzano razvija, ostvaruje brojne projekte i postaje poželjnim mjestom za život mladih i mladih obitelji“. Istaknuo je snažnu podršku Zagrebačke županije u izgradnji Centra izvrsnosti za robotiku u sklopu Srednje škole Dugo Selo te u realizaciji treće osnovne škole za koju je izrađeno idejno rješenje te će biti aplicirana za sredstava financiranja putem NPOO-a.
U sklopu svečane akademije dodijeljena su javna priznanja istaknutim pojedincima. Godišnje nagrade za uspješne rezultate na gospodarskom području dodijeljene su tvrtki Marjan voće d.o.o. i HRT Šarić d.o.o., akademski slikar Robert Samardžić primio je godišnju nagradu za doprinos kulturi, Turistička zajednica Grada za ostvarene uspjehe u turističkoj promociji Grada u zemlji i svijetu te Smiljan Darojković, autoprijevoznik za uspješno poslovanje i promociju Grada na putovanjima.
Zahvalnice ove godine uručene su NK Dugo Selo uz 100. godišnjicu rada, Filipu Cimašu za ostvarene svjetske sportske taekwondo rezultate te njegovoj trenerici Jerneji Bambić, kadetskoj reprezentativki iz ŽRK Dugo Selo '55 Katji Vuković, Tianu Borovcu, članu mlađe juniorske reprezentacije Hrvatske, Ženskom rukometnom klubu Dugo Selo '55 za uspješne europske rezultate, svjetskom juniorskom viceprvaku u savate boksu Mateju Gavranu, zatim DVD-u Dugo Selo uz 130. godišnjicu rada, DVD-u Andrilovec za 70. godišnjicu te DVD-u Ostrna uspješne rezultate na državnom natjecanju vatrogasne mladeži. Zahvalnica je isto tako uručena i OŠ Josipa Zorića zbog ostvarenih rezultata sportu na državnim natjecanjima, kao i OŠ Ivan Benković i Srednjoj školi Dugo Selo za ostvarene rezultate u sportu i obrazovanju na državnim natjecanjima. Zahvalnicu je također dobio Dugoselski komunalni poduzetnički centar za angažman u saniranju posljedica štete nakon ljetnog nevremena.
U ime nagrađenih obratio se akademski umjetnik Robert Samardžić uputiviši riječi zahvale svima koji su ovogodišnje nagrađene predložili, svima koji su ih odabrali i nagradili, kao i svima koji su tijekom proteklog razdoblja podržavali i vjerovali u njih.
U svečanom programu nastupili su članovi Vokalnog ansambla DUGA izvevši između ostalih neformalnu dugoselsku himnu „Dugoselsku popevku“ i finale mjuzikla „Jalta, Jalta“ – „Neka cijeli ovaj svijet“. I.G.O.



