U Dugom Selu je u tijeku od 9 sati cijepljenje šire populacije protiv Covida-19 cjepivom Pfizera koje se danas organizira u svim gradovima Zagrebačke županije, na 9 organiziranih punktova.
Cijepljenje se organizira od strane Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije i Doma zdravlja Zagrebačke županije, a u realizaciji cijepljenja u Dugom Selu sudjeluju timovi dugoselske Ispostave Doma zdravlja ZŽ, dugoselska Ispostava Zavoda za hitnu medicinu ZŽ, timovi Crvenog križa Dugo Selo, Stožer civilne zaštite Grada Dugog Sela te članovi Vatrogasne zajednice Grada Dugog Sela.
Ukupno se procjepljuje 520 ljudi prethodno pozvanih od strane njihovih liječnika obiteljske medicine. Radi se većinom o starijoj populaciji, kroničnim bolesnicima koji su se, kako doznajemo od voditeljice dugoselske Ispostave Doma zdravlja ZŽ dr. Sunčane Žuetković, svi i odazvali.
„Doktori opće medicine inače su izabrali 40-ak pacijenata po svom timu koji će danas biti cijepljeni, a koji su utvrđeni prema prethodnoj zainteresiranosti, faktoru rizika te kroničnoj dijagnozi. Obiteljskim liječnicima se ovim putem iskreno zahvaljujem na njihovoj angažiranosti u sustavu. Osobno se radujem što su ljudi toliko zainteresirani za procjepljivanje jer i oni vide da nam je to jedini način vraćanja normalnog života nakon ove vrlo neugodne pandemije. U Dugom Selu je veći interes od trenutno dobavljenih doza cjepiva, stoga se nadam se kako će u narednom razdoblju i dalje pristizati kako bi svi zainteresirani došli na svoj red“, poručila je voditeljica dr. Žuteković.
U obilasku županijskih lokacija danas je Dugo Selo posjetio i župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić istaknuvši zadovoljstvo organizacijom i samim tijekom procjepljivanja. Podsjetio je kako je prije dva tjedna organizirano „probno“ cijepljenje u Velikoj Gorici koje je i uspješno odrađeno. „To nam je bio putokaz kako danas dobro organizirati procjepljivanje ukupno 4.458 pacijenata u svih devet gradova Županije. Pored tog broja još bi ambulante obiteljske medicine trebale dobiti dodatnih 2.538 doza. To je prilična količina cjepiva, no ne i ona koja bi trebala pristizati s obzirom na naručeni broj. Organizacijski smo spremni bez obzira na količine, i to na vrlo kvalitetan način - ljudi izražavaju zadovoljstvo, nema prevelikog čekanja, niti gužvi. Zanimljivo je kako velik broj ljudi nije niti pitao koje će cjepivo dobiti, s obzirom na aktualne napise u medijima o upitnosti Astra Zenecinog cjepiva. No, sve relevantne agencije potvrdile da su sva cjepiva učinkovita i da nisu štetna što moramo uvažavati te u daljnjem periodu doći do procijepljenosti od 60 – 70 posto kako bi bili zaštićeni“, izjavio je župan Kožić. Također, u zadnje vrijeme zbog rasta broja novooboljelih u pojedinim sredinama Zagrebačke županije župan je ovim putem apelirao na građane da se i dalje pridržavaju epidemioloških mjera – nošenja maski, distance i održavanje higijene.
Danas visoki broj novooboljelih na području Dugog Sela – 16
Inače, prema današnjim podacima Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije na području Zagrebačke županije od početka pandemije do subote, 20.3.2021. do 10:00 sati evidentirano je 20.736 osoba kojima je potvrđena bolest uzrokovana koronavirusom, izliječeno je 20.105 osoba, a 73 osobe su preminule. Trenutno je aktivno 558 slučajeva.
U odnosu na podatke od jučer oboljelo je 86 osoba (gradovi – 11 Samobor, 4 Sveta Nedelja, 2 Zaprešić, 7 Jastrebarsko, 16 Velika Gorica, 9 Ivanić-Grad, 16 Dugo Selo, 1 Vrbovec, 4 Sveti Ivan Zelina, općine – 5 Brdovec, 2 Bistra, 4 Jakovlje, 2 Pisarovina, 1 Krašić, 1 Križ, 1 Rugvica), a ozdravilo je 38 osoba.
Mjera samoizolacija izrečena je učenicima 4 razreda.
Visoki broj novooboljelih u Dugom Selu komentirao je načelnik Stožera civilne zaštite Grada Dugog Sela Nikola Tominac. „Na žalost koliko god apelirali s državnog, županijskog i gradskog nivoa Stožera civilne zaštite značajni broj ljudi i dalje se ne pridržava što se održava na broj oboljelih. to je dokaz da svi i dalje moramo slijediti epidemiološke mjere, ponašati se odgovorno i savjesno kako bi spriječili daljnje eskaliranje bolesti“, kazao je načelnik Tominac, dodavši kako je današnje masovno procjepljivanje u Dugom Selu također jedan od načina dolaska do tog cilja. Ujedno, izrazio je zadovoljstvo tijekom cijepljenja u Gradskoj sportskoj dvorani uputivši zahvale svim organizatorima i suorganizatorima.
I.G.O.



