________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Udruga Zdenac – Zdenac Milosrđa neprofitna je organizacija civilnoga društva, a niz godina djeluje u Dugom Selu na adresi Ivana Gorana Kovačića 39. Kako nam je rekla Nives Muše, potpredsjednica Udruge, provodi brojne aktivnosti i projekte Misionara Milosrđa, vjernika laika koji su svoje životno opredjeljenje usmjerili k raznim oblicima karitativnog djelovanja u našoj zemlji i svijetu, i to prvenstveno kroz pomoć djeci i siromasima.

Udruga je osnovana u Splitu, predsjednica je časna sestra i misionarka Lilja Lončar. Snažna je to volonterska mrežu, s ciljem djelovanja u Hrvatskoj i zemljama Trećeg svijeta. Među projektima su program kumstva za školovanje djece u Africi i Južnoj Americi, pomoć starim i nemoćnim osobama, siromašnim obiteljima iz našeg susjedstva, misijama u Africi i Južnoj Americi. Časna Ljilja je trenutno u misiji u Venezueli, a udruga još djeluje u Ekvadoru, Tanzaniji, Nigeriji, Ugandi, Ruandi, Kubi…

U ciljeve i djelatnosti integrirano je i područje vezano uz odgoj i obrazovanje djece predškolske i školske dobi. Nizom radionica Odgoja za solidarnost već je educiran znakovit postotak školske djece u školama koje su u svom otvorenom kurikulumu prepoznale kvalitetu ovoga odgoja. U Dugom Selu, od 26. rujna počinju s organiziranim oblikom druženja u prostorima Zdenca u Dugom Selu, za djecu predškolske dobi, od navršene tri godine života do polaska u školu. Broj djece je ograničen, prijave su do 21. rujna na broj 095/871 60 69.

„Prateći znakove vremena, potrebe obitelji, djeteta i okruženja u kojem odrasta, želimo ponuditi naš doprinos i dati na raspolaganje sve svoje stručne kompetencije, znanja i vještine kako bismo kroz druženja u prostorima Zdenca, pod nazivom „Druženja na Zdencu“, učinili sve kako bismo pomogli obiteljima da se vrate temeljnim obiteljskim vrijednostima zajedništva. Otuđenje obitelji problem je s kojim se danas sve više susrećemo. Zajedničkim susretima, kroz organizirano planirane i osmišljene aktivnosti za djecu i roditelje, težimo stvoriti uvjete za reprogramiranje prioriteta koje nam nameće današnji tempo života“, navele su Muše i članica Udruge Snježana Tišljarić.

Radi mjera predostrožnosti vezano uz COVID 19 broj djece ograničit će se na deset. Druženje će se, ovisno o broju prijava, odvijati u dvije skupine u terminima prije podne od 9 do 11 sati i poslije podne od 14 do 16 sati. Voditeljice će biti: stručna prvostupnica predškolskog odgoja i/ili dipl. kateheta, uz vanjske suradnike misionare i članove Zdenca.

U planirane sadržaje druženja integrirane su temeljne vrijednosti Zdenca kao osnivača: solidarnost, poštovanje, povjerenje, radost i mir, bezuvjetna ljubav, velikodušnost, odgovornost, kultura dijaloga, misionarska raspoloživost, promicanje kršćanskih i ljudskih vrijednosti, timski rad, profesionalnost, a koje proizlaze iz općih akata Zdenca.

„Cilj ovoga programa je djecu naučiti: odgovornosti i profesionalizmu, obvezujućem građaninu, vjernom prijatelju, odgovornom članu obitelji te moralnom i uzornom građaninu, poučavati ih kako biti sretna i zadovoljna osoba ma gdje i bilo s kim živjeli i osposobljavali ih za iskrenu i nesebičnu ljubav prema Bogu i bližnjemu”, poručuju.

Planirane sadržajne aktivnosti podrazumijevaju aktivnu ulogu i partnerske odnose obitelji, djece i Zdenca, kao i otvorenost prema široj i užoj društvenoj zajednici.

Više o udruzi i njenom djelovanju možete pročitati na https://zdenac.org

amš

zdenac_dugo_selo1_1.jpg zdenac_dugo_selo1_1.png zdenac_dugo_selo1_2.jpg zdenac_dugo_selo1_3.jpg