Aktualni sat prve ovogodišnje redovne sjednice Gradskog vijeća Grada Dugog Sela pod predsjedavanjem Krune Blažinovića te u nazočnosti izvršne vlasti, stručnih službi, predstavnika gradskih ustanova i tvrtki otvorila su pitanja vijećnika Dine Kramera o Ostrni - na koji način će se povezati Rimski put prema sadašnjoj crkvi i budućoj osnovnoj školi te kada se planira dovršetak nadvožnjaka u tom naselju, ali i u drugim gradskim naseljima.
Gradonačelnik Nenad Panian je istaknuo da se razmišlja o probijanju puta južno od crkve, uz kanal koja bi bila ujedno šetnica s budućim parkom i igralištem oko buduće škole u Lukarišću, što je sve povezano s dinamikom realizacije projekta izgradnje škole. Prema najavama gradonačelnika idući tjedan kreće asfaltiranje nadvožnjaka u Andrilovcu, zatim u susjednoj Božjakovini prema Lupoglavu, potom ide Puhovo, i nakon toga Ostrna koja se sada trenutno premošćuje. Inače kroz Puhovo prema Ostrni probija se prometnica kroz Poduzetničku zonu, kao nastavak Puhovca, tako da će kroz dvije tri godine Ostrna biti spojena i južno od pruge, kao što je sada Puhovo.
Na pitanje vijećnika Rajka Radmana kada će biti dovršen kružni tok u Rimskom putu pročelnik Dejan Dragičević je podsjetio kako su radovi prolongirani zbog zimskog razdoblja, dodatnih radova te zbog saniranja dijelova odvodnje otpadnih voda pod ingerencijom VIOZŽ-a, što je sve riješeno ovaj tjedan. Na pitanje o dodatnom željezničkom stajalištu u Ostrni gradonačelnik je podsjetio da je Grad prije realizacije projekta rekonstrukcije drugog kolosijeka pruge Dugo Selo – Križevci zatražio stanice u Ostrni te u Kopčevcu, no to se zasada neće moći učiniti.
Vijećnika Sinišu Kljajića zanimale su pojedinosti mjere financiranja mjesečne novčane naknade roditeljima djece s teškoćama u razvoju i invaliditetom, odnosno da li su, između ostalog, saslušani prijedlozi roditelja. Pročelnik Boris Savić potvrdio je kontakte s roditeljima, no Grad ne može isplaćivati nenamjenska redovna financijska sredstava jer nema kontrole utroška. „Proširili smo usluge koje odgovaraju djeci s poteškoćama kako bi im Grad maksimalno pomogao te je voljan i proširiti mjere koje će prije svega biti namjenske“, kazao je pročelnik. Vijećnik drži da je Grad takvu odluku morao reći na sastanku s roditeljima, no to nije učinjeno godinu dana.
Drugo pitanje vijećnika odnosilo se na informiranje putem društvenih mreža i tko komentira pod profilom Grada Dugog Sela. Kljajić smatra da postoji niz objavljenih informacija od važnosti za građane, no isto niz informacija osobnog stava što Grad kao pravna osoba ne bi trebao objavljivati. Gradonačelnik je kazao da stranice društvenih mreža održavaju službe Grada, a da je pod profilom znao i on komentirati što je bila slučajnost.
O problemu reklamnog panoa u Ulici A. i B. Božikovića s reklamom kladionice u blizini škole govorio je vijećnik Mihael Pintar, osvrnuvši se i na gradski vrtić te da li ista ustanova u nekom, i kojem, sudskom procesu sudjeluje. Pročelnik Dragičević napomenuo je da se pano nalazi na čestici u vlasništvu Županijskih cesta Zagrebačke županije (jer je i prometnica pod ingerencijom Županijskih cesta, op.a.), no Grad je zatražio uklanjanje reklame, što je i učinjeno. Ravnateljica DV Dugo Selo Draženka Sesan potvrdila je jedan upravni spor gdje je Vrtić tužen da nije poštovao kriterije upisa djeteta s teškoćama u razvoju. „Postupak je okončan te je utvrđeno da Vrtić nije prekršio zakon. Druga dva postupka pokrenuti su nakon nadzora prosvjetne inspekcije – jedan je na prekršajnom sudu okončan te je odgovorna osoba u Vrtiću sankcionirana zbog nepoštivanja državnog pedagoškog standarda, odnosno broja djece u skupinama. Drugi postupak još nije okončan, a vezan je uz, moram istaknuti opravdano, nedonošenje jednog akta“, pojasnila je ravnateljica Sesan.
Vijećnica Kristina Jelečki postavila je pitanje o mogućnosti izgradnje nogostupa u Ulici M. Gupca s obzirom da je zbog zatvaranja parkirališta onemogućeno kretanje pješaka osim samom prometnicom. Pomoćnik pročelnik Marijo Vinko kazao je da će morati izvesti pješačku stazu za siguran prolaz pješaka koja će se kasnije ukloniti s obzirom na planove izgradnje buduće obilaznice na toj prometnici. Što se tiče novog trgovačkog centra kod nadvožnjaka i budućeg pojačanog prometa u kojem će sudjelovati veliki broj pješaka, školaraca, dopročelnik Vinko podsjeća da je učinjena semaforizacija, izgrađeni su nogostupi tako da su pješaci maksimalno sigurni, a centar će isto tako imati dva ulaza.
Vijećnika Ivana Gerecija zanimalo je da li Grad ima Program zaštite divljači, s obzirom da iste programe imaju brojni gradovi. Dopročelnik Marijo Vinko navodi da se program radi od prošle godine te se trenutno čekaju suglasnosti Ministarstva poljoprivrede. „Program se bavi građevinskim područje, sve izvan toga je u nadležnosti lovaca, odnosno lovačkih društava“, kazao je Vinko. Također vijećnik Gereci zatražio je da se ugovor o davanju zgrade KIC-a na upravljanje Turističkoj zajednici Grada Dugog Sela dostavi svim vijećnicima do sljedeće sjednice. I.G.O.











