________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Udruženom kreativnošću Irineja Mucaka i Drage Pešuna svjetlo dana društvenih mreža i YouTube kanala ugledao je novi video spot pod nazivom „Martin Breže“. Lokal-patriotska obrada Thompsonove pjesme „Lijepa li se“ donosi stihove o našem gradu i njegovim pripadajućim naseljima, ali i stihove koji povezuju ovaj kraj s rugvičkim i brckovljanskim. Autor teksta Irinej Mucak, dugogodišnji voditelj i novinar Zabavnog radija, bivšeg Radio Martina, otkriva inspiraciju i povod za stihove.

 

„U vrijeme raznih pandemija i kriznih stanja, kada čovjek više vremena provodi doma i bitno je sačuvati psihu i baviti se nečim, po glavi se počele slučajno „vrtjeti“ neke riječi. Krenuo sam zapisivati, uzeo gitaru i eto... Prva verzija je bila kratka, a onda sam poželio u pjesmi o Dugom Selu spomenuti i mjesta, sela, kvartove te uz to staviti i neki stih koji ih opisuje. Zato je konačna verzija malo duža, ali svi smo tu“, kazao je Mucak.

Zanimalo nas je koliko dugo je potrajala cjelokupna realizacija – od ideje, stvaranja pjesme do snimanja i montiranja videa.

„Kad sam pjesmu uobličio nazvao sam prijatelja Drageca Pešuna te ga pitao želi li se sa svojom ekipom pridružiti s obzirom da su svi glazbeno navudreni a imaju i vrhunski studio. Pristao je i pjesmu smo napravili u jednu noć. Stavili smo ju na Facebook i ljudima se svidjela. Palo mi je na pamet da bi bilo dobro imati i neku video priču koja bi pokazala nas u Dugom Selu, dušu ovog malog grada gdje se gotovo svi poznajemo i u prolazu pozdravljamo. Odmah se javio Kruno Blažinović, poznati dugoselski fotograf i snimatelj, i podržao stvar. Nazvao sam naše poznate Dugoselce, pozvao ih da se pojave u spotu i na moje veliko iznenađenje svi su pristali. Kao filmofil primio sam se scenarija i ubacivao u njega neki hommage meni dragim idolima... Susret ispred Martinske crkve - Waiting on a friend od Rolling Stonsa. Prelazak preko zebre - Abbey Road Beatlesa. Predrag sa knjigom - Fellini... Sve je snimano od prve, spontano i s osmijehom kao i inače kada se susrećemo na cesti u prolazu. Naklon pokojnom Milanu Bunčiću pred njegovom Kleti, Maja s Ustavom RH, Ana-Marija i Tihana iz Kronike su bile odlične, Šturmovi sa kratkim pozdravom i zdravicom, nevidljivi Moca koji dodaje kavu, Predrag iz knjižnice, meni uvijek dragi motoristi, Nathaniel Pešun i Siniša Veljković Simke koji nam na kraju ubace siću u šešir (stanje estrade :) ) 

Mislim da smo uspjeli pokazati dušu malog grada, osvrnuti se na njegove ljude, otkriti nešto o gradu u kojem se svi poznajemo i svatko će ti tu uletiti kad treba. Sve skupa trebalo nam je oko 2 tjedna. Najduže je trajala montaža koju je Kruno vrhunski odradio. Ipak je on perfekcionist i sve treba biti savršeno“, navodi Mucak. 

S obzirom da radi o autorskoj skladbi „Lijepa li si“ Marka Perkovića Thompsona, na koji način su regulirali autorska prava, na što je Mucak istaknuo kako „ovo nije klasični plagijat. Radi se o obradi ili parodiji a to je zakonski dozvoljeno. Osim toga pjesma nema sponzore, financijsku konstrukciju, rashode a niti prihode. Nema niti političku pozadinu. Kao novinar i glazbeni urednik sa 35 godina staža razumijem se u zakon“, zaključuje.

Što se tiče planova za daljnje predstavljanje pjesme i videa, koji su inače odmah vrlo pozitivno prihvaćeni od publike i javnosti, Mucak smatra da to nije potrebno.

„Ovo je zafrkancija, Facebook i Youtube šala. Zabava za nas ali i sve one koji se danas osjećaju depresivno jer, na žalost, takva su vremena. Nastojim ljude nasmijati. Razveselilo me je da je spot u kratko vrijeme na Youtubeu pogledalo više od 1000 ljudi a na Fejsu sam već vidio i neke nove video obrade na tu pjesmu. To je bio cilj. Potaknuti ljude na smijeh, veselje“, poručio je. 

Ujedno, najavio je neke buduće projekte i suradnju s Dragom Pešunom, glavnom vokalom i menadžerom rugvičke rock grupe E.N.V.I. „U planu mi je krenuti s glazbenim reklamnim spotovima a glazbeno navudrena obitelj Pešun pristala je na suradnju. Naravno kada za to dođe vrijeme i kada se vratimo u normalu. A do onda? Tko zna! Čudna su vremena. I zato bih poručio ljudima da se bave nečim, pišu, sviraju, štrikaju, čitaju... Neka ne dopuste da im mozak radi u leru. I uvijek, ali baš uvijek - osmijeh na lice“, poručio je na kraju Irinej Mucak.

I.G.O.

Video spot MARTIN BREŽE možete pogledati ovdje

Sudjelovali:

- Drago Pešun - vokali, bas gitara, aranžman - Nathaniel Pešun- gitara, bubanj, vokali, aranžman, mix, mastering - Siniša Veljković - klavijature, vokali, aranžman - Irinej Mucak - tekst, vokali, aranžman - Kruno Blažinović, Foto Kutak - video produkcija Hvala: Maja Crnić Tajana Brekalo Ana-Marija Šprihal Tihana Kušeković Jelena i Tomislav Šturm Predrag Topić Vladimir Momčilović Moca MK Dugo Selo  

Martin Breže…

Kad se sjetim gutljaj krene

Pa navale uspomene

Zamiriše loza stara

A i dunja sa ormara

Prozorje i Martin Breže,

Svi na cestu što nas veže

Nazdravimo sad pred svima

Dugo Selo vina ima

Oj Rugvica, daleko je

S nadvožnjakom bit će bolje

Brckovljani radost naša

Tu je uvijek puna čaša

Andrilovec nam miriše

Ne mogu nam ništa kiše

Nek svi znaju lijepo molim

Dugo Selo ja te volim

Refren:

Oj crkvo na Martin Bregu

I na suncu i na snijegu

Ponosna si uvijek najljepša

Mutnom Savom lađe plove

Tu sam naš'o svoje snove

Samo tu sam uvijek svoj na svome….

Dugo li si…. Naše Ti si….

Za Kozinščak srce tuče

U Lupoglavu sova huče

Kopčevec i Lukarišće

Donje nam je i Dvorišće

Puhovo i Leprovica

Dobra im je krvavica

Ostrna Velka i Mala

Nogomet tu nije šala

Oborovom skela plovi

U Ježevu ljudi novi

Rugvica je puna para

Gospodarstvo tu se stvara

Refren

Oj crkvo na Martin Bregu

I na suncu i na snijegu

Ponosna si uvijek najljepša

Mutnom Savom lađe plove

Tu sam naš'o svoje snove

Samo tu sam uvijek svoj na svome….

Dugo li si…. Naše Ti si….