Osnovna škola Rugvica 4. ožujka je sudjelovala u tjednu kolektivne sadnje drveća u Hrvatskoj koji se održava pod sloganom „Zasadi stablo ne budi panj“ diljem Hrvatske. Inicijativa je pokrenuta s idejom da svatko može zasaditi stablo i tako pridonijeti u borbi protiv klimatskih promjena.
U svrhu što transparentnijeg i javnosti pristupačnijeg uvida u rezultate građanske inicijative, u suradnji s udrugom Centar za održivi razvoj GIS tehnologijama (CROGIS), uspostavljena je webGIS aplikacija s ciljem unosa pravovaljanih informacija o svakom zasađenom lokalitetu (geografski smještaj, naziv lokacije, glavni sudionici, vrsta i broj zasađenih sadnica). Naše sadnice su također upisane u sustav.
Školsko dvorište tako je bogatije za 10 novih stabala (7 dobivenih kao donacija u sklopu Kampanje, sadnice su donirane iz rasadnika Šumarskog fakulteta – Ginko, 2 stabla hrasta, 2 stabla lijeske i 2 stabla oskoruše, 2 lijeske donirao je roditelj Školskom vrtu i jedna je donacija smokve iz Školskog vrta). Sadnice su našle svoje mjesto u našem školskom dvorištu i tako smo ozelenili naš životni i radni prostor. U sadnji je sudjelovalo više izvannastavnih aktivnosti naše škole i više profesora (GLOBE skupina, Školski vrt Prirodna kozmetika, Ekološka skupina te učenici koji pohađaju dodatnu nastavu geografije i biologije). Pojedine vrste stabala također će koristiti za fenološka opažanja učenici GLOBE skupine. Učenici su uživali u sadnji i nadalje će se brinuti o novim stablima.
Petra Sekulić, prof. geografije i talijanskog jezika (GLOBE mentor)













