Nakon više od dva mjeseca on-line nastave danas je za učenike razredne nastave bio dan povratka u školske klupe, a tako i za dugoselske učenike. Prema našim saznanjima popunjenost dugoselskih osnovnih škola – Josipa Zorića i Ivana Benkovića je gotovo 100 posto.
Kako navodi ravnateljica OŠ „Josip Zorić“ Mara Mamuza u razrede se vratilo 90 posto učenika, odnosno 406. Učenici koji su izostali imaju opravdane razloge, ali i subjektivne, no svi oni mogu se u ovom razdoblju priključiti. Nastava je organizirana i usklađena s naputcima i preporukama Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, uz pojačanu dezinfekciju prostora, osobnu dezinfekciju i održavanje fizičke distance.
„Distanca je nešto što djeca teško mogu slijediti jer nije prirodno stanje. Djeca su nam bila prilično tiha, očito uzevši sve u obzir potrebno im je vrijeme za opuštanje, no odlično surađuju i prilagodila su svim naputcima. Zanimljivo je da im je najstresniji događaj bio potres koji su doživjeli, dok sve vezano uz koronavirus je sekundarno. Stoga moja je sugestija bila kolegicama da učenike što manje opteretimo sa zadaćama, da rasteretimo roditelje i dočekamo kraj školske godine sa zadovoljstvom. Inače, učiteljice su s nestrpljenjem dočekale povratak njihovih učenika u školu jer nastava on-line ne može nadomjestiti osobni kontakt i komunikaciju koja se odvija u učionicama. No, mogu potvrditi da nam je podjednako, i učenicima i školskim kolegama, učiteljima i djelatnicima, bio danas vrlo radostan dan“, poručila je ravnateljica Mamuza.
U Osnovnoj školi „Ivan Benković“ odaziv učenika bio je gotovo 100 posto, od 384 učenika, nedostajalo je 10 njih, poručuje ravnatelj Branko Goleš. „Učenici koji su izostali ili su bolesni ili se nalaze trenutno na čuvanju kod baka i djedova u udaljenijim krajevima, tako da će se tijekom narednog razdoblja i ona priključiti. Nastava, kao i prijevoz, organiziran nam je intervalno kako bi se kontakt učenika sveo na što manju moguću mjeru, što je najveća razlika u odnosu na dosadašnji rad, no siguran kako će se cjelokupni nastavni i školski kolektiv prilagoditi. Učenici slušaju upute, pri ulasku dezinficiraju ruke, te u garderobne ormariće odlažu svoje stvari, što su i dosada radili. S epidemiološke strane učenici su upoznati od strane roditelja sa svim mjerama dezinfekcije, kao i socijalne udaljenosti, iako upravo kod te mjere nisu baš dosljedni. Početna tišina u razredima ubrzo je nestala, a u danima koji slijede bit će zasigurno sve manje“, kazao je ravnatelj Goleš.
Redovna nastava učenika od 1. do 4. razreda također je počela i u Osnovnoj školi Rugvica, a kako je najavljeno stalno će se izvoditi u jutarnjoj smjeni po rasporedu jutarnje smjene, i to:
8.00 sati – učenici 1. i 2. razreda, autobusi polaze u 7.30 sati
9.00 sati – učenici 3. i 4. razreda, autobusi polaze u 8.30 sati
Odvozi učenika kućama bit će svaki dan nakon 5. sata i to za učenike 1. i 2. razreda u 12.30, a za učenike 3. i 4. razreda u 13.30 sati. Produženi boravak će biti organiziran za sve učenike kojima je potreban, a školska prehrana je bila organizirana već danas.
Nastava u Osnovnoj školi „Stjepan Radić“ u Božjakovini organizirana je za sve učenike u jutarnjoj smjeni, od 8.00 do 11.15 sati, dok su učenici Područne škole u Lupoglavu nastavu danas imali u dvije smjene.
- 1. i 3. razredi od 7.45 do 11.00 sati
- 2. i 4. razredi od 12.00 do 15.15 sati
Za sve učenike putnike osiguran je školski prijevoz. Ulaz učenika u matičnu školu bio organiziran kroz dva ulaza, radi omogućavanja socijalne distance. Školska kuhinja danas nije bila organizirana, već kreće od sutra.





